Baltimore

8-Baltimore

Şehirde eski ve yeninin uyumu çok etkileyici.

< 7-Philadelphia

15 Eylül 1993

Sabah erkenden yola çıkıp yeşillikler arsında küçük kasabalardan geçip keyifle geze geze Baltimore’a ulaştık.

ABD yolları
Philadelphi- Baltimore yolu

Gideceğimiz kamping şehrin diğer tarafında olduğundan bir çok kavşak geçmemiz ve doğru çıkışı bulmamız gerekiyor. Gezimiz boyunca ilk ve son defa yolu şaşırıp güzelce kaybolduk. Biraz dolaştıktan sonra şehrin epey dışında ormanlar içinde güzel bir kampinge yerleştik.

Türkiye’den Amerika’ya karavan ile gitmek

Tabii bizim karavanın yerleşmesi ayrı bir macera. Türkiye’den Amerika’ya karavanla gitmek uzaya gitmekten daha kolay değil. Her şeyden önce bizim bütün elektrikli aletler (fırın, buzdolabı. vs.) 220 voltla çalışıyor. Oysa burada sistem 110 volt. Türkiye’den yola çıkmadan önce bütün aletler için transformatör yaptırmıştık. Kampinge gelip karavanı park edince ilk iş olarak iki koca transformatörü dışarıya çıkarttık, kampingden aldığımız elektriği transformatörlere transformatörden de bizim elektrikli aletlere bağladık. Her yerden kablolar geçmeye başladı. Böyle kalırsa bu iş eziyet haline dönüşecek. Bizde karavanın dışındaki kutulardan birine transformatörleri sabitledik. Karavanın içinden elektrik kablolarını aletler için geçirdik. Böylece kampingden aldığımız elektriği transformatöre takınca iş bitecek. Böylece kablo kalabalığından da kurtulmuş olduk.

Yerleşme işi bitince Baltimore Türkiye Fahri konsolosu Prof. Cenap Kıratlı‘yı aradık. Kendisi anne tarafından akrabam oluyor. Geleceğimizi önceden bildirmiştik zaten. Yarın sabah gelip bizi alacağını söyledi.

16 Eylül 1993

Baltimore’u geziyoruz

Sabah erkenden Prof. Cenap Kıratlı geldi ve bizi aldı. Araba ile güzel bir Baltimore turu yaptık.
Baltimore Maryland eyaletinin en büyük şehri. Chesapeake Körfezi kenarında 1729 da bir liman şehri olarak kurulmuş. Bu gün hala ABD’nin önemli limanlarından biri.
Şehir merkezinde eski ve çoğunlukla kırmızı tuğladan yapılmış binalar yenilenerek korunmuş ama etrafı yüksek ve modern binalar ile çevrilmiş. Eski ve yeninin uyumu çok etkileyici.

Washington Anıtı 54 metre yüksekliği ile Baltimore’un simgesi durumunda. Amerika Başkanı George Washington anısına yapılmış.

Turun ardından, Prof. Cenap Kıratlı kendisinin de hocası olduğu John Hopkins üniversitesini gezdirdi. Çok güze bir üniversite. Johns Hopkins Üniversitesi 1876 yılında Johns Hopkins isimli bir zenginin bağışları ile hastane ve üniversite olarak kurulmuş. Bu gün Amerika’nın saygın üniversitelerinden biri.

Johns Hopkins üniversitesi

Kırmızı tuğla yapıları hala kuruluş yıllarının mimarisini yansıtıyor. Binalar kadar yemyeşil çim kaplı geniş arazisi de çok etkileyici. Üniversitede bir çok Türk öğrenci ve akademisyen olduğunu öğrendik.

Üniversitenin kulübünde güzel bir yemeğin ardından sıra ABD’de yolculuk yapanların olmazsa olmazı AAA ofisine gitmekte.

Bu logo gezimiz boyunca bizim can kurtarıcımız oldu.
AAA American Automobile Association (Amerikan Otomobil Derneği) Amerika’da araba ile yolculuk yapanların tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Yolda kalınca kurtarma aracı yolluyor. Gideceğiniz yerler ile ilgili harita ve gezi kitapları veriyor. Bazı yerlerde indirimler sağlıyor. Belli bir ücret karşılığı üye olunuyor ve sonra tüm hizmetlerden yararlanılıyor.
Bizde hemen üye olduk.

Günün sonunda Cenap bey bizi evine davet etti. Baltimore’un şık bir semtine doğru giderken evler daha da güzelleşiyor. Ormanların içerisine yayılmış bahçe içinde evler rüya gibi. Cenap beyin sevgili eşi ile de tanışıp evlerinde bol bol sohbet etikten sonra günü bitirmenin vakti geldi.. Bu güzel gün ve misafirperverlikleri için Kıratlı çiftine teşekkürler…

Baltimore Türk fahri konsolosluğu
Baltimore Türk fahri konsolosluğu

9-Ontario gölüne doğru>

___________________________________________________________________________________________________________

Karavan ile Amerika

1-Karavan ile Amerika hazırlıkları
2-Nihayet gemideyiz…
3-Akdeniz’de Cebelitarık boğazına doğru 
4-Cebelitarık boğazını geçiyoruz…
5-Atlas okyanusunda seyir
6- Amerika’dayız
7-Philadelphia
8-Baltimore
9-Ontario gölüne doğru
10-Niagara

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir