Karavan mutfağı

Karavan mutfağı nasıl olmalı

Karavan ya da kampta yemek yapmak aslında oldukça keyifli ve bol yaratıcılık gerektiriyor.

Eğer karavanınızı bir kampinge çekip uzun süre kalmıyorsanız özellikle de sürekli geziyorsanız yemek konusunda planlı olmanız gerekiyor.

Karavan da yemek yaparken amaç yemeği olabildiğince tek kapta ve en hızlı şekilde, en güzel yemeği pişirmek olmalı.
Çok fazla kap demek çok bulaşık demek ve gezilerde vakit en kıymetli şey … durum böyle olunca gerçekten planlı olmak gerekiyor.

Mutfak malzemeleri nasıl bir karavan kullandığınıza göre değişiyor. Örneğin çok donanımlı büyük bir karavanınız varsa ve bu karavan kiralık değil size aitse muhtemelen evinizdeki mutfağınıza yakın ekipmanınız olacaktır. Ama aynı karavan kiralıksa bir dolu eksik olacak. Tabii karavanınız çok küçük olabilir hatta sabit mutfak bile olmaya bilir, bu durumda bir çok eksiğiniz olacağından dahada yaratıcı ve planlı olmanız gerekiyor.

Yemek pişirmek için her ikisi de yeterli olabilir. Yeter ki planlı ve düzenli olun

Karavan mutfağından neler olmalı ?

Bir karavan mutfağında bulunması gerekenlerin başında gazlı bir ocak geliyor, küçük bir fırın, küçük bir su ısıtıcı işinizi çok kolaylaştıracaktır. Eğer yeriniz varsa mikrodalga çok işe yarıyor.
Ve tabii ki buzdolabı mutlaka gerekli, özellikle yaz gezilerinde.

Tencere bir büyük bir orta boy yeterli. Mutlaka bir veya iki teflon tava olmalı. Yumurta haşlamak için bir cezve listeye eklenebilir.
Tencere ve tavaların saplarının katlanır olması yer açısından çok iyi oluyor. Eğer elektrikli su ısıtıcısı yoksa bir çaydanlık gerekir.
Fırınınız varsa mutlaka fırının içine girebilecek bir tepsi gerekir.
Ben elektrikli su ısıtıcısı kullanıyorum fakat ilave olarak arabanın çakmağına takılan ısıtıcılardan yanıma alıyorum. Uzun araba kullanımlarında özellikle soğuk havalarda yolda giderken çay, kahve hatta çorba yapmak iyi oluyor.

Bol bol makarna yapacağınız için bir süzgeciniz olması şart. Ben tencereye takılan süzgeçlerden kullanıyorum. Çok pratik oluyor.

Mutlaka büyükçe bir çukur salata tabağı gerekiyor. Salata yapmak yada meyve yıkamak için kullanabilirsiniz.
Büyük servis kaşığı, maşa gibi yemek pişirirken kullanacağınız gereçler.
1 kesme tahtası her yere konulabildiği için çok kullanışlı (bazen bir duvar üzerini masa gibi kullanmak gerekebilir …

Karavan da tabak , bardak, çatal da gerekiyor tabii ki. Ben kişi başı 1 yemek tabağı, 1 büyük çukur tabak, 1 kahvaltı tabağı, 1 büyük kulplu bardak (çorba, çay içebileceğiniz), 1 su bardağı ve 1 set çatal, bıçak, kaşık alıyorum. Tabii ki hepsi kırılmaz malzemeden olması gerekiyor.
Ben ayrıca yanıma atılabilir tabak, bardak, ve çatal alıyorum. Bunlar kullanıp çöpe atıldığından; hızlı yollarda bulaşık yıkama imkanı veya vakit olmayınca çok kolaylık oluyor.

Benim karavan sofram

Bir başka önemli gereç plastik leğen. Bulaşık yıkamak, salata ve sebze yıkamak bulaşıkları mutfağa taşımak için çok gerekli.
Hatta yeriniz varsa 2 adet iyi olur.

Bu saydıklarım ana malzemeler. Karavanın durumuna göre eksiltilebilir çoğaltılabilir.

Karavan mutfağın da ana prensip az ekipmanla çok iş yapabilmek. Bu nedenle yeme alışkanlıklarınızı göz önüne alıp yapacağınız gezinin türüne göre mutfağınızı hazırlamanız gerekir.

Unutmayın güzel gezilerde güzel yemeklerde pişirilebilmeli ….. Ama bazende güzel bir manzarada yenen peynir ekmek en güzel yemek olabiliyor…

Ama bazende güzel bir manzarada yenen peynir ekmek en güzel yemek olabiliyor…

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir