Hırvatistan’da kamp- karavan

Hırvatistan kamping konusunda Avrupa’nın en iyisi diyebilirim. Gördüğümüz en güzel kampingler burada. Hırvatistan’ın turizme geç açılması ve bu konuda iyi bir planlama yapmış olmasının payı büyük. Doğayı bozmadan turizme açılmışlar. Birbirinin üstüne girmiş oteller, denizi kapatan yapılaşma burada yok. İyi ki de yok. Doğanın güzellikleri içerisine serpiştirilmiş kampingler insanı kendine çekiyor.
Hırvatistan’da kamping sayısı çok; sadece Istria Yarımadasında arama sitesinde çıkan yüze yakın kamping var. Tüm Hırvatistan söz konusu olunca bu sayı binlere yaklaşıyor.

Büyük kampinglerden biri

Kampingler in büyük çoğunluğu deniz kenarında geniş araziler içine kurulmuş. Sahil boyunca geniş alanlara yayılmış bu kampingler çok büyük, 8 bin kişi kapasitesi olan kampingler var. Hemen hemen hepsi havuzları, su parkları, spor tesisleri ve sosyal tesisleri ile tatil köyü olanaklarını sunuyor. İçinde bar ve restoranları mutlaka bulunuyor.

Kampingler in de oteller gibi yıldızları var ve Hırvatistan’da bunun hakkını vermişler; 3-4-5 yıldızlı her bütçeye uygun kamp yeri var.

Çadır ve karavan için uygun olan bu kamp alanlarının çoğunda bungalov tipi konaklama imkanı da var.
Bazı kamp alanlarında hazır kurulmuş çadırları kiralamakta mümkün. Kısacası Hırvatistan’da her zevke her bütçeye uygun bir çözüm var.

CAMPING Mon Perin de kiralık çadırlar

Hırvatistan’da kamping ararken dikkatimizi çeken bir şeyde epeyce çıplaklar kampı bulunması. Hatta bazı arama sitelerinde, kamping tipi için çıplaklar kampı, çıplak + giyimli, sadece plajda çıplak seçenekleri var. Bu konuda hassas olanların dikkatli olmasını öneririm.

Binlerce karavan için konaklama imkanı sunulsa da özellikle yüksek sezonda kampinglerde yer bulmak çok zor. O nedenle önceden rezervasyon yapmak gerekiyor.

Hırvatistan’da Kamping için https://www.camping.hr ve https://www.camping-adriatic.com sitelerini kullandık.

Bizim programımız önceden kesinleşmediği için kampinglerde yer bulabilir miyiz diye çok endişelenmiştik. Fakat Eylül ortasına gelindiğinde artık Avrupa’dan gelen turistler evlerine dönmüş, ortalık sakinleşmiş. Ayrıca bizim karavanımız küçük olduğundan biraz daha şanslı oluyoruz yer bulmak için. Böylece son dakika rezervasyonu yada doğrudan kampinge giderek yer bulabildik. Bazen 1-2 kamping gezmek gerekse de eylül’ün ikinci yarısı Hırvatistan’ı gezmek ve yer bulmak için çok rahat.

Hırvatistan’da kaldığımız kampingler in çoğu yeni yapılmış ve bakımlı. Ama özellikle Istria Yarımadasında kaldığımız CAMPING Mon Perin‘i anlatmam gerekiyor.

Kamping, Pula ile Rovinj arasında 9 km uzunluğundaki çakıllı bir plajı boyunca yerleşmiş. El değmemiş doğanın içinde meşe ve çam ağaçlarının gölgesinde kamp yapılıyor.

İçinde market, manav, bar, restoran, su parkı 2 havuz , sinema var. Ayrıca yazın akşamları animasyon da oluyormuş. Birçok spor aktivitesi yanında at binmek de mümkün. Daha ne olsun derken, sabah bisikletli bir fırıncının gelip sıcak ekmek, kruvasan istermisiniz diye sorması ile son nokta konulmuş oldu

Mon Perin’de gördüğümüz bu kamp hayatı bölgedeki diğer kampinglerin çoğundada olduğunu düşünüyorum.

Hırvatistan’ın geri kalanında kaldığımız kampinglerin çoğunda benzer hizmetler olsa da hiç biri buradaki kadar başarılı değildi.

CAMPING Mon Perin işte burası

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir