KARAVAN SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR.

Nasıl bir karavan satın alacağınıza karar vermek için en önemli kriter bütçe sonrada karavanı ne kadar zaman kullanacağınız.  Otokaravan almayı düşünüyorsanız toplamda en az 90 gün kullanmayacaksanız böyle bir yatırım yapmaya değmez çünkü oto karavanın  araba gibi bakım, sigorta, muayenesi gibi ciddi masrafları var. Dolayısı ile yıl içerisinde çok kullanamayacaksınız oto karavan değil çekme karavan düşünmenizi öneririm.

Çekme karavanda bu tip masraflar yok! Hele çekme karavanı 750 kg .( 2 veya 4 kişilik modeller) altında alırsanız ruhsat  veya muayene gerekmiyor.

Fakat çekme karavan kullanmak biraz daha zor.  

Saatte 80 km aşmamak gerekiyor ( gerçi bu o kadarda sorun olmamalı, zaten tatil veya keyif için yaptığınız bir seyahatte çokta acele edeceğinizi sanmam).

Rüzgarlı havada ve otoyollarda çekme karavan biraz savruluyor ama zaman alışılıyor veya çok zorlanılırsa kenera çekip beklemek gerekiyor.

 Otokaravan  gerek savrulmaması gerekse daha hızlı gitmek açısından daha rahat.

Çekme karavanın önemli bir avantajı da karavan kısmını kampingte bırakıp araba ile alış/verişe veya gezmeye gidebilirsin. Bu  Yurt dışı seyahatlerde çok önemli çünkü çekme karavanla arabayı park edecek yer bulmak çoook zor ve pahalı.

Çekme karavanda alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu karavanı çekeceğiniz arabanıın motor gücü ve torku kuvvetli olmalı.

Tork gücü Nedir?:
Tork, döndürme kuvveti demektir. Araba motorlarındaki krank milinin, bir dakika içinde yaptığı dönüş sayısıdır. Ağır yüklerin daha rahat çekilebilmesine olanak sağlar. Bu özellikle tırlar ve yük araçları için oldukça önemlidir. Özellikle yokuş yukarı çekişin daha rahat olmasına olanak sağlar.Tork gücünün yüksek olması, vites değiştirme ihtiyacının da azalmasına olanak sağlar. )

Diğer bir noktada arabanızda ruhsatta kayıtlı çekme demiri bulunmalı. Eğer çekme demiri yoksa bunu taktırmak biraz meşakkatli ve maliyetli bir işlem; önce proje yaptıracaksınız sonra muayeneden geçeceksiniz ve ruhsattınıza kayıt ettireceksiniz.

Gerek çekme gerekse otokaravan satın alırken diğer dikkat edilecek hususlar;

 • 2.el satın alıyorsanız Karavanın şasi kısmında her hangi çürüme olmamasına dikkat edin
 • Tavandan su alıp almadığını mutlaka kontrol edin çünkü böyle bir durumun tamiri hem çok zor hem de çok pahalı olur. Sonra sıkı bir yağmurda karavanın içinde şemsiye açmak zorunda kalırsınız.
 • Otokaravanda kupanın (şoför kabini) üstünde önde camlar varsa çok dikkat edin çünkü bu camlardan gelebilecek sızıntıyı kesmek çok zor. Gerçi artık yeni modeller bu camlar olmuyor.
 • Çekme karavan satın alırken stabilizatör ( Anti savrulma sistemi) olması gerekiyor. Bu sonradan ilave edilebiliyor ama çok pahalı bir işlem.
 • Her iki karavan modelinde;
 • Temiz su sistemini kontrol edin. Musluktan yeterli su akışı yoksa borular veya pompada sorun var demektir. Bu durumda bu sorunu gidermek çok zor ve pahalı bir işlem.
  Pis su gideri ise  o kadar sorun değil.
  Elektrik sistemi yani iç aydınlatmalar özelikle tepe lambaları çalışıyormu? Buradaki bir tesisat sorununun çözümü çok zor.
 • Camlarda sineklik varmı? Yoksa sonradan monte etmek bazen mümkün olmuyor.
 • Özellikle Çekme karavan için;  söz etmeden geçemeyeceğim; Uzaktan kumanda  Manevra sistemi (moover ). Çünkü çekme karavanları park etmek ve yanaştırmak kolay değildir hele sıkışık bir yer girmek oldukça zor. Artık yeni modellerde var olan bu sistemle uzaktan kumanda ile arabanınızdan karavanı ayırarak istediğiniz yere ve konuma yerleştirmeniz mümkün. Bence çekme karavanda artık olmazsa olmaz. Dolayısıyla  satın alacağınız çekme karavanda bu sistem varsa önemli bir avantajdır. Sonradan da ilave edilebiliyor ama epey maliyetli..

Dolap kapaklarının düzgün çalışmaması; yeterli dolap olmaması; yanda güneşlik, güneş panelleri vs. gibi eksik ve sorunlar karavanı satın aldıktan sonrada düzeltilecek konular.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir