Myanmar’a nasıl gidilir.

Türkiy’den Myanmar’a drek uçuş yok. Mutlaka aktarma yapmak gerekiyor. Dubai, Amman, Bangkok ve Singapur en uygun aktarama seçenekleri.
Myanmar’ın uluslar arası hava alanı güneyde ve en büyük olan Yangon-Mingaladon Havaalanı; kuzeyde ise Mandalay Havaalanı.
Esas sorun Myanmar’a uçuşlar bizim alıştığımız sıklıkta olmaması. Bir çok ülkeden doğrudan uçuş olmadığı gibi her gün uçuş yok.

Myanmar’a gidişte olduğu gibi ülke içinde uçaklar oldukça kısıtlı.
Bu nedenle Myanmar’a geziye hazırlanırken uçuş planının çok iyi yapılması gerekiyor.

Bizim yolculuğumuza gelirsek;

Önce Siem Reap’ten akşam kalkan uçakla geç saatte Bangkok Suvarnabhumi Airport’a indik.
Eretesi sabah erken uçağımız olduğu için hemen havaalanı yanındaki Suvarnabhumi Airport otel’e gittik. (otelin havaalnından shuttle servisi gelişte ve gidişte çok faydalı oldu)
Bangkok’a bu saatten sonra gitmek istemedik. Oldukça uzak ve biz çok yorgunuz. Otelin barında birer bira içip erkenden yattık.
Sabah Myanmar’ın Mandalay şehrine gideceğiz, oradan da Bagan’a geçeceğiz.

Bankok manzarası
Sabah otelin penceresinden bir Bangkok manzarası fotoğrafı çekmeden duramadım.

Sabah erkenden hava alanındayız fakat uçak rötar yapmış. Myanmar gezimizde bu rötarlar bizi hiç bırakmadı. Bundan sonraki Mandalay’dan Bagan’a giden tek uçağı kaçırır mıyız diye biraz telaşlandık.

Bankok
Bangkok hava alanı

Neyse ki  1 saatlik rötarın ardından Myanmar Airways uçağı ile Mandalay’a yola çıktık.

Mandalay havaalanında Bagan uçağına binmek için 3 saat beklememiz gerekecekti, 1 saat rötar olunca bu süre 2 saat indi ve bizim hızlı bir Mandalay turu yapma planımız suya düştü.

Mandalay havaalanında 2 saat nasıl vakit geçecek derken her 2 saatte bir 2 saat rötar yaptı ve sonunda 8 saat hava alanında bekledik ☹ 5 saat rötar yaptı Bagan uçağı.

Sonuç olarak Siem Reap’ten yola çıktıktan sonra Bagan’a ulaşmamız 24 saat sürdü.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir