ipek yolu

İpek Yolunda-Kervanların izinde

Yüz yıllar boyunca Asya’dan Avrupa’ya kervanlar la geçilen, mediniyetlerin izlerini taaşıyan İpek yolunu görmek üzere uzun süre hazırlanıyorduk. Nerelere gidilecek? Hangi mevsim gitmeli? Derken çoğu Rusca olan sitelerden tren biletleri, uçak biletleri alındı vee nihayet yola çıkmaya hazırız.

Gezimize İstanbul’dan başladık. Türk Hava Yolları İstanbul-Bişkek uçağına bindiğimizde 20 gün sürecek bazen uçak, bazen tren bazen de araba ile yapacağımız 3 ülke 11 şehri kapsayan gezimiz başlamış oldu.

İpek Yolu

İpek Yolu,  M.Ö. 130 yıllarından başlayarak, 1500 yıl boyunca Çin ile Avrupa arasında ticaretin yapıldığı dönemde tüccarlar tarafından kullanılmış. Gobi Çölü ve Pamir Dağları da dahil olmak üzere dünyanın en zorlu güzergahını geçen tüccarlar, İpek Yolunda yaklaşık 6.437 kilometre yolu katetmişler.

Birden fazla güzergahı kullanan tüccarlar Çin’den Avrupa’ya ipek, yeşim taşı, porselen, çay ve baharatlar taşıyordu. Dönüş yolunda ise atlar, cam eşyalar, tekstil ürünleri doğuya götürülüyordu.

Bu geliş gidişler, aynı zamanda da medeniyetlerin birbirine karışmasını sağlamış.  Yol boyunca, ticaret yapılan bir çok şehir kurulmuş, kervansaraylar güzergahlar boyunca tüccarların konaklama yeri olmuş. Dini yapılar, özellikle Müslümanlığın yayıldığı dönemlerde mimari bir deha ürünü. Müslüman bilim adamları en büyük araştırmaları bu dönemde yapmış, en değerli eserler bu topraklardan çıkmış.

Medeniyetlerin bir birine karıştığı bu yerleri görmek bizim için çok heyecan verici oldu. 

Tabii ki 6437 kilometrenin tamamını görmek isterdik… ama bu gezide sadece 2100 kilometresini görebildik.

İpek Yolunda bizim gezdiğimiz bölüm. Kırmızı yol

Gezi programı;

İpek Yolu
08.04.23 Bişkek, Kırgızıstan
10.04.23 Almatı, Kazakistan
11.04.23 Charyn Canyon, Kazakist
an
Taşkent, Özbekistan
Semerkand, Özbekistan
ŞehriSebz, Özbekistan
Buhara, Özbekistan
Hiva, Özbekistan

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir