safari

Afrika’da Safari Nasıl yapılıyor…

Afrika’da safari

Afrika’da safari nasıl yapılır? Safari yapmak isteyenleri ne bekliyor?

Afrika’nın Batısında büyük göller bölgesinde yaşayan Swhili’lerin dilinde safari seyahat, yolculuk anlamına geliyor. 1800 lü yıllarda Afrika’ya gelen Avrupalılar burada avlanmak üzere yürüyerek yolculuklar yapmaya başlamış ve buna da Safari demişler.
O zamanlar yapılan safarilerin rutinlerinin bir kısmı günümüze kadar ulaşmış. Sabah çok erken kalkılıp ava çıkılır , öğleden sonra kamplar kurulur ve yemek eşliğinde gün içinde yaşananlar, av hikayeleri anlatılırmış.

safari halleri

Bu gün Safari deyince tabii ki av akla gelmiyor. Onun yerine elde fotoğraf makinaları ile Safari arabaları üzerinde Doğal yaşamı izleme turları yapılıyor.

Safari ye çıkanların en büyük amacı “Beş büyük” (Big Five) görmek.
“Büyük Beş” terimi başlangıçta aslan, leopar, gergedan, fil ve Afrika bufalolarının avlanmasındaki zorluktan dolayı özel bir yere konmuştu. Bu beş büyük Afrika memeli türünün tehlikeli olduğu biliniyordu ve onları eve götürmek, avcılar tarafından bir başarı olarak görülüyordu. Bu gün ise safarinin amacı haline gelmiş beş büyük görmek. Herkez birbirine soruyor…. özellikle gergedan görmek çok zor.

beş büyük

Safari ye nasıl gidilir?

Öncelikle şunu söylemeliyim, safari pahalı bir şey. Hem kalınacak yerler pahalı hem de araba ve rehber kiralama pahalı.

Safari bir organizasyon işi. Bunu için önceden nereye gideceğini iyi belirlemek ve gerek otel gerek araba gerekse rehberlik hizmetleri için rezervasyonların yapmış olmak gerekiyor.

İlk defa safari yapacaklar için en kolayı organize bir turla bunu yapmak. Tur şirketleri her şeyi zaten ayarlıyor

Diğer bir yöntemde kalınacak Safari Longe (kamp) u seçip buranın organize ettiği rehber ve araba ile safari yapmak.

Bir başka yöntemde kendi arabanızı kiralayıp yollar çıkmak. Ama her durumda kalınacak yerin mutlaka öncede rezerve edilmesi gerekiyor. Bu yöntem küçük parkları gezerken yeterli olabiliyor ama Masai Mara gibi büyük parlar için hiç tavsiye etmem, burada mutlaka rehber gerekli.

Özellikle büyük parklarda mesafeler çok uzun ve kesinlikle hava karardıktan sonra kamp dışında olmamak gerekiyor. Bu durumda en önemli noktayı unutmayın iyi bir rehber iyi bir safari.

Safari organizasyonu için önce nereye gideceğinize kara vermeniz gerekiyor.

Safari nerede yapılır?
Afrika’daki en popüler safari yerleri;

Afrika safari için en güzel bölge; Kenya, Tanzanya, Botsvana, Namibya ve Güney Afrika en güzel Koruma alanlarının olduğu en popüler safari yerleri.

Afrika-safari-alanlari

Kenya:
Masai Mara, Amboseli, Nakuru gölü, Tsavo ve Samburu en popüler parklar.

Tanzanya:
Serengeti, Ngorongoro Krater, Tarangire, Klimangero,

Botsvana:
Kalahari, Okavango Deltası

Namibya:
Etosha, Okonjima, Erindi

Güney Afrika:
Kuruger

Bu doğal korunma alanlarının her biri başka güzel.

Hangisine gideyim? derseniz …nasıl gideceksin diye sorarım.
Örneğin Kruger kendi arabanızla gidebileceğiniz, yolları olan organize bir park, hem çok büyük hem birçok hayvanı görmek mümkün… Diğer taraftan Serengeti, Masai Mara gibi büyük parklar rehber eşliğinde gidilmesi gereken, mutlaka 4×4 araba gereken ( çünkü yol patika şeklinde ve çoğunlukla yol dışında gidiliyor) parklar.

Safari’de nerede kalınır?

Safari için, çok çeşitli konaklama seçenekleri var. Doğal koruma alanlarının hemen yanında mütevazı bir çadır kampta veya bir otelde kalabilirsiniz. Yada doğal hayatın kalbinde seçkin birinci sınıf çadır kamplında kalarak tamamen lüks bir safari deneyimi yaşayabilirsiniz. Masai Mara’da Mara Intrepids kamp gibi. Aynı şekilde gene doğal hayatın içinde yapılmış çok az otelden birinde de kalabilirsiniz. Tsavo’da Kilaguni Serena Safari Lodge gibi.

Doğal koruma alanları içinde veya hemen yanında bulunan kamp alanları, hayvanların giremeyeceği şekilde etrafı çevrili, korunmuş bölgeler.
Doğal alan içerisinde olan kamplarda elektrik ve su kısıtlı o nedenle elektrik belli saatlerde veriliyor. Gece yemek saattin sonra elektrikler kesiliyor.

Dolayısı ile bütçeniz ve gideceğiniz yere göre seçim yapmanız gerekiyor.

Klasik bir safari günü;

Gün güneş doğmadan önce başlıyor:
5.30-6.00 gibi kalkılıyor bisküvi ve çay veya kahveden oluşan hafif bir atıştırmadan sonra vahşi hayvanları sabah avları sırasında görmek üzere sabah safari’sine çıklıyor.
9.00 Longe ‘a geri dönülüyor, kahvaltı ve dinlenmenin ardından tekrar Safari veya kampın yakın çevresinde yürüyüş vs.
Öğle yemeği Longe’da. Yemek sonrası dinlenme saati. Bu saate safariye çıkılmıyor. Çünkü hayvanlar sıcaktan kaçıp bir yerlere saklandığından onları görmek kolay değil. Ayrıca kızgın Afrika güneşinin altında gezmek pek te keyifli değil.
16.00 olduğunda artık güneşin gücü azalmaya başlıyor ve hayvanlar tekrar avlanmak ve su içmek için ortalığa çıkıyor. Ve Safari tekrar başlıyor.
19.00 olduğun da güzel bir güneş batışı seyredip kampa dönme vakti.
Artık günün yorgunluğunu atıp güzel bir yemek yeme vakti. Kampta kalan diğer safaricilerle kim nerede hangi hayvanı görmüş, aslanlar nerede, filler ne yapmış muhabbeti yapılıyor. Avcılar nasıl en büyük hayvanı vurdum diye övünür safari yapanlarda ne kadar çok hayvan gördüm ve nasıl gördüm diye anlatıp övünüyor.
Vee saat 22.00 olduğunda herkes yataklara…elektrikler kesiliyor…

Sonuç olarak nereye giderseniz gidin, nerede kalırsanız kalın Afrika’da olmak muhteşem, safari yapmak ise bir rüya….

Bizim yaptığımız safariler;

Kenya-Masai Mara
Kenya-Tsavo West
Tanzanya-Arusha
Güney Afrika-Kruger
Botswana-Kalahari
Pilanesberg National Park-Güney Afrika
Tsavo West Mombasa

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir