Avrupa’da Karavanla nasıl gezilir.

Avrupa’da karavan ile gezmek çok kolay ve rahat.
Herkes karavana alışık ve birçok yerde  karavan için hayatı kolaylaştıracak çözümler var.
Örneğin özel Park alanları, bazı benzincilerde atık su boşaltmak için özel yerler, bazı benzincilere duş alma imkanı vs.

Avrupa’da kamping bulmak çok kolay çünkü hemen hemen her yerde kamping var. Küçük şehirlerin giriş çıkışlarında, turistik yerlerin yakınlarında. Biraz daha sıkıntılı olan büyük şehirler oluyor. Buralarda da kamping var ama şehrin dışında oluyor ama mutlaka çok yakında bir toplu taşıma aracı durağı oluyor. Eğer karavan da motosiklet taşımıyorsanız kamping seçerken şehre gidiş imkanlarını mutlaka kontrol edin.

Ama her zaman kampingte kalmak gerekmiyor. Biz uzun parkurlarda geç saate kadar yol alıp sonrada karavanı bir yere çekip uyuyup dinlenip sabah erkenden yola çıkmayı seviyoruz.

Avrupa’da otoyollardaki büyük benzin istasyonlarında gecelik konaklamak mümkün. Hatta bazılarında Karavanlar için özel park yerleri mevcut. Tabii buradalar da güvenliğinizi riske atmayın ve dikkatli olun.

Karavanla benzincide gecelemek için iki noktaya dikkat edin;

  1. Çok ücra yere park etmeyin.
  2. Genelde bu istasyonlar TIR ların geceleri dinlendiği yerler oluyor; onlarında çok aralarına girmeyin, çünkü gece yarısı uykunuz en güzel yerinde TIR’ı çalıştırıyorlar hoplayarak uyanabilirsiniz.

Avrupa’da Karavanlar için hizmet alanları.

Kamping: Burada her türlü karavan ve çadırlar için hizmet veriliyor. Karavanınızı bağladığınız yerde elektrik bazen su ve bazen’de pis su gideri için bağlantı noktaları bulunuyor. Kampinglerde duş ve tuvalet mutlaka oluyor. Mutfak, çamaşır yıkama alanlar ve bazen çamaşır makinesi bulunuyor. Kampingler’de lokanta, havuz gibi sosyal imkanlarda bulmak mümkün.

Karavan Parkı: Bu park yerleri otopark gibi bir ortam oluyor. Karavanlar yan yana park ediyor, yanı yayılıp masamı sandalyemi koyayım diyemiyorsunuz. Bazı park yerlerinde elektrik bağlantısı olabiliyor. Bazısında tuvalette bulmak mümkün. Buralar kısa gecelemeler için düşünülmüş yerler. Büyük şehirlerde ve turistik yerlerin yakınında bulunuyorlar . Gideceğiniz yere yakın bir park bulup burada gecelemek için uygun oluyor. Fiyatlara dikkat bazen kamping kadar fiyatı olabiliyor.

Benzinciler: Buralarda gece konaklamak mümkün. TIR’ların kaldığı benzinciler daha tefrişli oluyor. İçinde duş bile olabiliyor. Bazı benzincilerde özellikle İsveç, Norveç İsviçre ‘de çok rastladık karavanlar için özel pis su boşaltma alanları bulunuyor. Hangi benzincide bu boşaltma alanı olduğunu işaret tabelasında gösteriyorlar. Benzinciye girmeden önce buna dikkat ederseniz doğru benzinciye girersiniz.

Avrupa’da genellikle tabelalar iyi yönlendiriyor ve uygun yerlere yerleştirilmiş.

Karavancılar için işaret tabelaları:

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir